מערך שיעור חשבון, חינוך מיוחד


מערך שיעור חשבון,חינוך מיוחד
זהו שיעור שבנוי כחתך רוחבי בנושא החורף
נושא: חשבון  + פירות הדר
  כיתה: ב' תפקוד נמוך
הרכב הכיתה: קבוצה בעלת 4 תלמידים.
  משך הפעילות: שיעור 45 דקות.
מושגים מרכזיים:  מספרים 1-6, פירות הדר
מטרות השיעור ומיומנויות בהם השיעור עוסק:
כלליות:                                                                                                   
הכרת המספרים ע"י מניה ושיום של הפירות הדר.
אופרטיביות:

תחום קוגניטיבי:
התלמיד יטיל קובייה ימנה את המספר שיצא בקובייה ע"י האייפד.
התלמיד יתקדם לפי המספר שיצא בקובייה בקפיצה/הליכה - בהתאם לתל"א של התלמיד.
      התלמיד יזהה את פירות ההדר שנלמדו בשיעורים הקודמים.
      התלמיד ישיים את פירות ההדר.


        תחום רגשי/חברתי/התנהגותי:
   התלמידים יחכו בתור בסבלנות.
   התלמידים יתקדמו במסלול על פי חוקי המשחק.
        תחום מוטורי:
   התלמידים יזרקו את הקובייה.
    התלמידים יתקדמו במסלולבקפיצה/הליכה - בהתאם לתל"א של התלמיד.
שלב השיעור
תוכן השיעור
משך זמן
שיקולי דעת(למה זה חשוב?
למה בחרתי בפעילות זו?
מה תפקיד הפעילות)



פעילות פתיחה
שיר המספרים (זהו שיר המייצג את תחילת שיעור חשבון).
אסביר מה אנחנו נלמד השיעור ע”י סמלים על  הלוח סקוצים: במה מתחילים, מה אחר כך - סדר הפעילות.
10 דק'
1.  שיקול הדעת שלי הראשון שלי להתחיל את השיעור בשיר המייצג את תוכן השיעור - הפחתת חרדות.
לילדים אוטיסטים חזרתיות וטקסיות עושים להם סדר ומפחית חרדות.
2.  שיקול הדעת שלי השני  שלי הסבר מה נלמד בשיעור ע"י הסדר של הפעילות - תאום ציפיות: הם מבינים מה מצופה מהם.
גוף השיעור






סיכום השיעור
 נשחק משחק מסלול בו הילדים צריכים "לעזור לתפוז להגיע אל חבריו שבארגז": אני מפזרת על הרצפה חישוקים בתוך כמה חישוקים אני שמה תמונות אשכולית/תפוז/קלמנטינה.
אני מדגימה את החוקים של המשחק תוך כדי ההסבר שלי.
הוראות המשחק: מטילים את הקובייה, מרימים ומונים ע"י האייפד את המספר שמראה הקובייה. מתקדמים בהתאם למספר. מגיעם לתמונה של תפוז, זוכים בתור נוסף (הסבר איזה צעדים שוב - ע"י הדגמא).  מגיעים לאשכולית, מתקדמים שני צעדים קדימה. מגיעים לקלמנטינה, חוזרים שני צעדים אחורה.
המנצח הוא מי שמסיים את המסלול ראשון.
חזרה עם התלמידים על מהלך השיעור ומה למדנו ע"י הסמלים בלוח: מניה ושיום הפירות.אם היו מקרים במהלך המסלול גם אותם נזכיר(משהו מצחיק /עצוב /מכעיס /עזרה לחבר).
סיום השיעור עם שיר המספרים.
25 דק'





10 דק'

1. שיקול הדעת הראשון שלי במשחק המסלול הוא למידה דרך משחק היא חוויה נעימה לתלמיד שלא נתפסת כלמידה, אבל כן נוצרת למידה - למידה משמעותית.
2. שיקול הדעת השני שלי במשחק המסלול הוא תחום המנייה - חזרתיות על מנית המספרים בזמן המשחק.
3. שיקול הדעת השלישי שלי הוא פירות הדר, השענות על ידע קודם - שיום הפירות.
 4. שיקול הדעת הרביעי שלי הוא רצף: מה לפני,מה אחרי.
5. שיקול הדעת החמישי שלי הוא המתנה בתור.
6. שיקול הדעת השישי שלי הוא למידת הפסדים וניצחונות.
1. שיקול הדעת הראשון שלי הוא עיבוד הפעילות שעשינו בשיעור ע"י המללה של השיעור, במיוחד אם היו מקרים נוספים שקרו שם (תמיד יש!) מצחיק /עצוב /מכעיס /עזרה לחבר.
2. השיקול השני שלי הוא סיום בשיר המספרים - מייצג סיום שיעור חשבון - הפחתת חרדה ע"י סדר, חזרתיות וטקסיות.
דרכי הוראה:
הוראה במליאה,המחזה/הדגמה, פעילות משחק, בסוף דיון.
ייצוגים ועזרים:
סמלים של כל חלקי המסלול ללוח, תמונות של הפירות הדר פעמיים - גם ללוח וגם למסלול, אייפדים עם לוח של המשחק מסלול עם כל חלקיו.
* ניתן להתשמש במערך השיעור כדי ללמוד כיצד להכין שיעור מיטבי או להעביר את השיעור בכיתה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מרחב ה - drive

סרטון  הסבר שהכנתי לתלמידים שלי על איך להכנס למרחב ה - drive . ניתן להכין מרחב drive כיתתי לעבודה משותפת ולהשתמש בסרטון שלי להסבר כיצד להכ...